_j.jpg)
Perform Europe 2025
Z przyjemnością informujemy, że po raz kolejny przy wsparciu programu dotacyjnego Unii Europejskiej Perform Europe realizujemy po raz kolejny projekt partnerski skupiający się na prezetnacji teatru dla rodzin na terenach wiejskich w różnych zakątkach Europy.
Nasz projekt pod nazwą:
‘Bringing Family Theatre to Villages across Europe’
został wybrany jako jeden z 42 partnerstw, spośród 437 zgłoszeń.
Założeniem naszego projektu jest dotarcie na tereny wiejskie ze zróżnicowaną ofertą artystyczną wysokiej jakości, skierowaną do rodzin. Chcemy, żeby nasze działania były poszukiwaniem odpowiedzi na lokalnie definiowane potrzeby i problemy, dlatego jednym z jego elementów jest podjęcie współpracy ze społecznościami lokalnymi.
Projekt ten ma na celu wykorzystanie doświadczeń z wcześniejszych udanych projektów transgranicznych tournée na terenach wiejskich, które nadal są nowatorskim i wymagającym przedsięwzięciem. Współpraca z nowymi partnerami, wspólna selekcja przedstawień, planowanie strefowych tras wspierających dobrostan artystów i dotarcie do publiczności wiejskiej to kluczowe aspekty tego projektu.
Nasz projekt realizowany jest przez 7 partnerów z krajów europejskich. Większość partnerów należy do sieci SPARSE, która zajmuje się budowaniem szerokiej oferty artystycznej na obszarach wiejskich. Opierając się na doświadczeniach i wynikach badań realizowanych w ramach programu SPARSE, zamierzamy rozwijać transgraniczne objazdy przedstawień i prezentację sztuk performatywnych poprzez wykorzystanie zasobów lokalnych sieci i społeczności przy jednoczesnym skupieniu się na rozwoju artystów i ich możliwości współpracy z widowniami z terenów wiejskich.
Cieszy nas ogromnie, że po raz kolejny będziemy nie tylko partnerem przyjmującym spektakle, ale jednocześnie producentem pokazującym swój spektakl. W ramach tej edycji projektu zaprezentowane zoastaną:
-
TU MIESZKAMY Teatr Animacji i Art Fraction Foundation (Polska)
-
HORSE DOMINIQUE'S LOVE Company Dulidu (Litwa)
-
BLOOOM Teatro 4Garoupas (Niemcy)
Partnerzy projektu:
Art Fraction Foundation (Polska), operator: SA Eesti Tantsuagentuur (Estonia), Creative Association Fish Eye (Litwa), SINUM Theatre Laboratory Association (Węgry), Theatrum KUKS (Czechy), Teatro 4Garoupas (Niemcy), Associazione Marchigiana Attività Teatrali (Włochy)
W Polsce w ramach wydarzenia zaprezentowany zostanie familijny spektakl taneczny pt. “BLOOOM” niemieckiej formacji Teatro 4Garoupas.
Perform Europe, wspierany przez program Kreatywna Europa Unii Europejskiej, to program finansowania europejskiego sektora sztuk performatywnych
Założeniem projektu jest dotarcie na tereny wiejskie i do niewielkich miast ze zróżnicowaną ofertą artystyczną wysokiej jakości, skierowaną do rodzin. Działania mają być poszukiwaniem odpowiedzi na lokalnie zdefiniowane potrzeby i problemy, dlatego ważnym aspektem jest podjęcie współpracy ze społecznościami lokalnymi.
dla lokalnych społeczności wspieranych przez polskich partnerów projektu:
-
Teatr Grupa Coincidentia - Solniki 44
-
Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia OPP, Teatr w Teremiskach
-
Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
NA TEMAT SPEKTAKLU “BLOOOM”
Poetycka opowieść o dorastaniu i wielkich pytaniach życia w formie spektaklu teatru tańca - z piękną choreografią i dźwiękiem.
Gargardenia ma już tego dość! Dorośli wciąż szepczą jej do ucha: „Moje słoneczko, mój kwiatuszku, różyczko!” — pieszczotliwe przezwiska, po których zwykle następują nagany, złośliwe uwagi albo inne niemiłe słowa. Stopniowo zaczyna się czuć jak te doniczkowe rośliny, porozstawiane wszędzie wokół. Jak one to robią? Rosną — a czasem nawet kwitną — mimo że nie dostają porządnego pożywienia!
Dziś odważy się wyjść na zewnątrz — tam, gdzie dotąd było tylko błoto, brud i mokre stopy. A tam... natura, natura: czysta nuda. A jednak, na otwartej przestrzeni dokonuje naprawdę zadziwiających odkryć…
Ale nie wierzcie nam na słowo — przekonajcie się sami!
Choreografia: Andreas Denk & Eugênia Labuhn
Dramaturgia: Arno Kleinofen
GARGADENIA/GARAGENIA: Eugênia Labuhn
Produkcja kreatywna: Bebê de Soares
Czas trwania: 40 minut
Wiek: 5+
Zdjęcia: @sanchesphotography
Wideo: Jack Sticka
Produkcja: Teatro 4Garoupas
O PROGRAMIE PERFORM EUROPE
Perform Europe, wspierany przez program Kreatywna Europa Unii Europejskiej, to system finansowania sektora sztuk performatywnych w Europie. Poprzez otwarty nabór ma na celu wspieranie międzynarodowej sieci współpracy, w tym ekologicznych, inkluzywnych i różnorodnych partnerstw, które chcą organizować tournée w 40 krajach Kreatywnej Europy. Perform Europe jest realizowany przez konsorcjum sześciu organizacji: IETM (Międzynarodowa Sieć Sztuk Współczesnych), Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA), Circostrada, Europejska Sieć Rozwoju Tańca, Pearle* – Live Performance Europe oraz IDEA Consult.
Perform Europe otrzymało 435 zgłoszeń ze wszystkich kwalifikujących się krajów. Projekty wybrano dzięki ocenie 17 ekspertów, którzy oceniali je pod kątem innowacyjności w planowaniu tournée, równowagi geograficznej, różnorodności dyscyplin sztuki performatywnej oraz priorytetów konkursu. Każde partnerstwo otrzyma do 60 000 euro na realizację swojego projektu tournée. Co istotne, aż 13% całości funduszy trafi do projektów wspierających ukraiński sektor sztuk performatywnych.
Od lipca 2024 do listopada 2025 roku te 42 partnerstwa, w skład których wchodzi aż 196 organizacji partnerskich, zaprezentują 63 dzieła sztuk performatywnych w 40 krajach Kreatywnej Europy. Warto podkreślić, że artyści i organizacje ze wszystkich tych krajów są reprezentowani w wybranych projektach. Będą oni testować nowatorskie pomysły i modele tournée z jednym wspólnym celem: przedefiniować, jak sztuki performatywne mogą docierać do odbiorców w sposób bardziej ekologiczny, inkluzywny i różnorodny.
WYJĄTKOWY WYBÓR PROJEKTÓW
Wybrane projekty przedstawiają różnorodne perspektywy: ekologiczne, feministyczne, dekolonialne, migracyjne, queerowe oraz inicjatywy prowadzone przez samych artystów. Projekty te wychodzą poza standardowe granice, oferując innowacyjne podejście do priorytetów Perform Europe. Pokazują silne zaangażowanie w ekologiczne tournée, z wykorzystaniem ultra-niskoemisyjnych i powolnych podróży, a także angażują lokalnych artystów i odbiorców w celu zminimalizowania śladu węglowego. Inicjatywy te oferują immersyjne doświadczenia, które ponownie łączą ludzi z naturą i zwracają uwagę na takie problemy jak wylesianie, ochrona wód oraz przemysły eksploatacyjne.
Projekty feministyczne podejmują temat rodzicielstwa, równości płci, troski i menopauzy. Na scenę wkroczą społeczności niedoreprezentowane w sztukach performatywnych, w tym młodzi aktorzy romscy, młodzież ukraińska, osoby z obszarów wiejskich, pracownice seksualne oraz wielopokoleniowe zespoły. Kilka projektów jest prowadzonych przez artystów z regionów objętych wojną, co zwiększa świadomość na temat konfliktów, a niektóre eksplorują terapeutyczne działanie teatru typu playback.
Wszystkie projekty stawiają na dostępność, oferując występy dopasowane do potrzeb różnych odbiorców, w tym młodzieży z różnorodnymi potrzebami oraz osób z niepełnosprawnościami. Znajdziemy tu spektakle takie jak immersyjny sensoryczny pokaz cyrkowy oraz koncert-performans dla publiczności niesłyszącej i słyszącej. Wiele projektów obejmuje działania oparte na współpracy i integracji społeczności lokalnych, organizując warsztaty, współtworzenie dzieł i debaty.
Każdy z projektów pokazuje, jak wielką moc mają sztuki performatywne w promowaniu zmian społecznych, różnorodności, inkluzywności, dostępu oraz podejmowaniu najważniejszych problemów globalnych. To dowód na transformacyjny potencjał współpracy artystycznej w ramach wspólnoty Kreatywnej Europy.
Dołączcie do nas w śledzeniu ich podróży po Europie i poza nią: od Tunezji po Islandię, od Ukrainy po Holandię. Poznajcie projekty i przygotujcie się na wspólne odkrywanie możliwości międzynarodowych tournée!

